Kripto para piyasalarında son durum

03.Apr.2022

Dijital para piyasalarında bugün günün ilk saatlerinde düşük hacimli alıcılı işlemlerin etkisiyle küçük bir toparlanma söz konusu. Toplam piyasa değeri 2,20 trilyon doların altına düştükten sonra bugün yaklaşık 60 milyar dolarlık sermaye girişiyle piyasa değerinin 2,24 trilyon dolara yükseldiği görülüyor. Son 24 saatlik ortalama işlem hacmi ise 95 milyar dolar seviyelerinde görünüyor.
Son durum Bitcoin’de nasıl
Bitcoin, dün kapanmasına yakın iken kısa bir süre 46.000 dolar seviyesinin altına düştükten sonra ortalama 46.400 dolar bandında bir destek buldu. BTC/USD, gün içi işlemlerde, yüzde 2,5 oranında bir değer artmasıyla 47.600 dolara kadar yükseliş gördü. BTC’nin hâlâ 47.790 dolarda bulunan 200 günlük hareketli ortalama değeri altında hareket ettiği görülürken ABD işlem saatlerinde bu seviyesinin üzerine çıkma girişimi devam ediyor.
Bitcoin hakimiyet oranı ise dün yüzde 40 değeri altına düştükten sonra bugün yeniden bu değerin üzerine çıkmış durumda. Piyasa algısını ölçen Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’nde ise bugün bir düşüş söz konusu.
Dün, 24 seviyesini gösteren Bitcoin Açgözlülük ve Korku Endeksi, 2 puanlık düşüşle 22 seviyesine geriledi ve aşırı korku alanına geri döndü. Bu görünüm, piyasaya dair endişelerin arttığını gösterirken bazı piyasa katılımcıları, aşırı korku periyotlarını bir satın alım fırsatı olarak düşünüyor.
İki günlük düşüşün ardından bugün yükselişte olan Ethereum
Mevcut işlem piyasa ve hacim değeriyle altcoin piyasası üzerinde etkisi olan Ethereum, hafta başında 4.090 dolar seviyelerinden 3.600 dolara kadar gerilerken satış işlemlerinin son 48 saatte arttığı görüldü.
Bugün ise ETH/USD’nin ortalama 3.600 dolar seviyelerinden yüzde 3’e yakın değer kârıyla 3.700 dolar bandına geri döndüğü görülüyor. Bugünkü yükselişe rağmen Ethereum son 24 saatlik zaman diliminde yüzde 1,2 ve haftalık yüzde 4,7 oranında değer kaybına sahip.
Dikkat çeken altcoin’ler
Piyasa değerine göre sıralanmış en büyük 100 kripto paranın bugün 78’i pozitif iken 22 kripto varlığın negatif bölgede kaldığı görülüyor.
Bugün ilk 100’de en çok değer kazanan altcoin’lerin en başında yüzde 30 oranında değer kazancıyla 550 dolardan işlem gördüren Gnosis (GNO) duruyor.
Şu an 94. sırada bulunan GNO tokeni, bugünkü değer kazanmasıyla ilk 100 kripto para arasına girmiş durumda. Gnosis, Ethereum protokolü üzerinde merkezsiz tahmin pazarında faaliyet gösteren projelerden bir tanesi. Platform ile ilgili son gelişmeler arasında merkezsiz bir kripto borsasının airdrop hazırlığında olduğuna dair söylentiler, GNO fiyat yükselişini tetiklemiş olabilir.
Bugün en çok değer kazanan ikinci altcoin ise Algorand. ALGO, son 24 saatte yüzde 18’e yakın değer artışıyla 1,65 doların üzerinde el değiştiriyor. Yüzde 10 üzerinde değer artışı gören diğer altcoin’ler ise Cosmos (ATOM), XDC Network (XDC) ve Monero (XMR) oldu.
ABD işlem saatlerine doğru toparlanma belirtileri görülürken şu an ilk 100’de kayıpların yüzde 5’in altında kaldığı görülüyor. Bugün en çok değer kaybı gören 5 altcoin ise sırasıyla Helium (HNT), Kusama (KSM), Uniswap (UNI), IOTA (MIOTA) ve OKB oldu.