OpenWeather Api Nasıl Kullanılır?

03.Apr.2022

OpenWeatherMap hava durumu ile ilgili detaylı bilgi sağlayan bir web sitesidir. Veri ve işlevlerden başka uygulama geliştiricilerinin yararlanılabilmesi için API sağlamaktadır. Sunduğu veri ve işlevleri öğrenmek ve bunları nasıl kullanabileceğimizi anlamak için API Dokümantasyonunu incelememiz gerekir.

ücretlendirme

  • Bir diğer veri sınıfı anlık ve geleceğe dönük verilerdir. Bu sınıfta anlık hava API, 5 gün/3 saat hava tahmin API, 16 günlük hava tahmin API, hava haritası gibi farklı seçenekler sunulmaktadır.
  • Dakikada 60 sorguya kadar kullanım için bir hesap açıp, bazı seçenekleri kapsayan ücretsiz bir API anahtarı alınabilmektedir.
  • Diğer üyelik ücretleri startup, geliştirici, profesyonel ve şirket tiplerinde olup, dakikada sorgu sayısı ile yararlanılabilen seçenekler, dolayısıyla ücret de artmaktadır.

Free başlığı altındaki Get API key and start butonuna tıklayarak bir hesap açıyoruz.

api key

Üye olduktan sonra API keys kısmına gelip ve Generate butonuyla bir API anahtar oluşturabiliriz. Daha sonra API dokümantasyonunu (API doc) inceleyebiliriz.

API dokümantasyonunda; 40000 hava istasyonu ile, 200000 şehri içeren dünyadaki herhangi bir konum için hava durumu bilgisinin json, xml ve html formatında sunulduğu belirtilmektedir.

Sorgu için farklı seçenekler sunulmaktadır. Basitlik açısından biz şehir adı seçeneğini kullanacağız. Bununla ilgili sorgu format ve bir örnek sorgu verilmiştir. Burada; api.openweather.org/data/2.5/weather?q= ifadesinden sonra şehir adının geldiği görülmektedir.

Şehir adını belirttikten sonra & sembolünü ekleyip, devamında parametreAd=parametreninDegeri yazarak, sorguya ilişkin bazı ayarlar(dil, birim gibi) yapabiliriz. Bunlar isteğe bağlıdır, yazmazsak otomatik(default) değerler (İngilizce, Kelvin) kabul edilir.

Dil Ayarları

Uygulamamızda sorgu için ayarlayacağımız ilk parametre dil seçeneğidir. Ancak önce appid değerini ekleyelim. Bunun için & sembolünden sonra parametre adı olan appid yazıyoruz ve = sembolünden sonra daha önce oluşturduğumuz API anahtarını yapıştırıyoruz.

https://api.openweathermap.org/data/2.5/weather?q=Ankara&appid=b6907d289e10d714a

API dokumantasyonunda birçok dil seçeneği sunulduğu görülmektedir. Türkçe için parametre değeri tr olarak verilmiş. Buna sorgunun sonuna aşağıdaki gibi &lang=tr ifadesi gelmelidir.

https://api.openweathermap.org/data/2.5/weather?q=Ankara&appid= b6907d289e10d714a&lang=tr

çoklu dil seçenekleri

Format Tipi Belirleme

Talep sonucunda gelecek cevap formatı olarak JSON istiyoruz. Ancak dokümantasyonda bunun default format olduğu ve belirtmemize gerek olmadığı görülmektedir. Eğer XML veya http formatında cevap isteseydik, formatı temsil eden mode parametresini ve değerini (xml veya http) eklememiz gerekecekti.

format tipi belirleme

Ayarlamamız gereken son parametre Units parametresidir. Ülkemizde kabul edilen birim sistemi olan metrik sistemde sıcaklık için Celsius kullanılmaktadır. Ancak cevapta default olarak sunulan değerler Kelvin cinsindendir. Celcius için sorgumuzu düzenlersek son hali şöyle olacaktır:

https://api.openweathermap.org/data/2.5/weather?q=Ankara&appid=57d5b781f000e6bcc75786bf6e3ff283&lang=tr&units=metric